Staff

  • Senior Leadership Team
    • Mrs Samantha Robinson

      Mrs Samantha Robinson

      Head of Lower School
      Qualifications:

      BEd (Hons)

    • Mrs Gillian Emmerson

      Mrs Gillian Emmerson

      Head of Pre Prep
      Qualifications:

      BA (Hons), PGCE

    • Mrs Andrea Caldwell

      Mrs Andrea Caldwell

      Deputy Head (Pastoral) and Science Teacher
      Qualifications:

      BSc (Hons), QTS, MSc

    • Ben Evans

      Ben Evans

      Headmaster
      Qualifications:

      BA(Hons), PGCE

    • Ms Anna Warren

      Ms Anna Warren

      Head of Upper School (Years 7 and 8)
      Qualifications:

      MA (Hons), PGCE

    • Mrs Kate McManus

      Mrs Kate McManus

      Head of Middle School and Head of Maths
      Qualifications:

      DipEd Hons

    • Brian Hays

      Brian Hays

      Deputy Head, Academic
      Qualifications:

      BEd (Hons), QTS

    • Phil Smith

      Phil Smith

      Deputy Head (Admin) and Head of Classics and Latin
      Qualifications:

      MA (Hons), PGCE

    • Martin Sims

      Martin Sims

      Bursar
      Qualifications:

      BA (Hons), MBA

    • Miss Laura O'Hare

      Miss Laura O'Hare

      Head of Teaching and Learning
      Qualifications:

      BA (Hons), PG Dip. History, PGCE (CANTAB), Level 2 Mentoring Certificate, QTS, CELTA, MEd (Cantab) Primary Education ages 3-13

  • Upper School
    • Mrs Andrea Caldwell

      Mrs Andrea Caldwell

      Deputy Head (Pastoral) and Science Teacher
      Qualifications:

      BSc (Hons), QTS, MSc

    • Ms Anna Warren

      Ms Anna Warren

      Head of Upper School (Years 7 and 8)
      Qualifications:

      MA (Hons), PGCE

    • Mrs Kate McManus

      Mrs Kate McManus

      Head of Middle School and Head of Maths
      Qualifications:

      DipEd Hons

    • Miss Charlotte Jennings

      Miss Charlotte Jennings

      Head of Girls' Games and form tutor
      Qualifications:

      BA (Hons), QTS

    • Mrs Sara Gregory

      Mrs Sara Gregory

      Head of Art
      Qualifications:

      BA (Hons), PGCE

    • Mrs Clare Oldfield

      Mrs Clare Oldfield

      Head of English and form tutor
      Qualifications:

      BA (Hons), PGCE

    • Mrs Claire Tomsett

      Mrs Claire Tomsett

      Head of Creative Arts
      Qualifications:

      BA (Hons), PGCE, LRSM

    • Mrs Katy Miller

      Mrs Katy Miller

      Head of Humanities and form tutor
      Qualifications:

      PGCE, QTS. IPML

    • Paul Wickens

      Paul Wickens

      Head of History and form tutor
      Qualifications:

      CertEd

    • Ian Kay

      Ian Kay

      Head of Information Technology Department, e-Safety Coordinator and form tutor
      Qualifications:

      BSc (Hons), GTP, QTS

    • Phil Smith

      Phil Smith

      Deputy Head (Admin) and Head of Classics and Latin
      Qualifications:

      MA (Hons), PGCE

    • Robert Crainie

      Robert Crainie

      Head of Maths and form tutor
      Qualifications:

      BSc (Hons), PGCE

    • Julian Craxton

      Julian Craxton

      Maths Teacher and Archery, Squash and Table-Tennis Teacher
      Qualifications:

      MA (Cantab)

    • Alistair Eglinton

      Alistair Eglinton

      Music Teacher, Head of Lower School Music, Boys' Games Teacher and form tutor
      Qualifications:

      BMus (Hons), PGCE, QTS

    • Mrs Jessica Eglinton

      Mrs Jessica Eglinton

      Music Teacher and Woodwind Teacher
      Qualifications:

      BMus (Hons), MMus

    • David Dicks

      David Dicks

      Head of Religious Studies Department and Year 6 form tutor
      Qualifications:

      BA, B.Th, H.P.T.C, C.E.A.B

    • Mrs Rachel Lewis

      Mrs Rachel Lewis

      Science Teacher and form tutor
      Qualifications:

      MPhil (Physics), BSc Hons (Biomedical Chemistry), PGCE

    • George Thomas

      George Thomas

      PE and Games Teacher and form tutor
      Qualifications:

      BEd (Hons) Physical Education

    • Ms Penny Taylor

      Ms Penny Taylor

      French Teacher and form tutor
      Qualifications:

      QTS, PGCE

    • Miss Erin Jenkins

      Miss Erin Jenkins

      Resident Sports Assistant
      Qualifications:

      Sport & Exercise Level 3 Extended Diploma

    • Mrs Carron Cookson

      Mrs Carron Cookson

      Head of Science and form tutor
      Qualifications:

      BSc (Hons), PGCE, MEd CSciTeach

    • Miss Laura O'Hare

      Miss Laura O'Hare

      Head of Teaching and Learning
      Qualifications:

      BA (Hons), PG Dip. History, PGCE (CANTAB), Level 2 Mentoring Certificate, QTS, CELTA, MEd (Cantab) Primary Education ages 3-13

  • Middle School
    • Mrs Kate McManus

      Mrs Kate McManus

      Head of Middle School and Head of Maths
      Qualifications:

      DipEd Hons

    • Miss Charlotte Jennings

      Miss Charlotte Jennings

      Head of Girls' Games and form tutor
      Qualifications:

      BA (Hons), QTS

    • Mrs Katy Miller

      Mrs Katy Miller

      Head of Humanities and form tutor
      Qualifications:

      PGCE, QTS. IPML

    • Mrs Jane Long

      Mrs Jane Long

      Middle School Teacher
      Qualifications:

      CertEd QTS

    • Mrs Karen Cox

      Mrs Karen Cox

      Middle School Learning Assistant
      Qualifications:

      NCQ Level 4 - Dyslexia and Literacy

    • Alistair Eglinton

      Alistair Eglinton

      Music Teacher, Head of Lower School Music, Boys' Games Teacher and form tutor
      Qualifications:

      BMus (Hons), PGCE, QTS

    • Ms Sherry Narula

      Ms Sherry Narula

      Middle School Learning Assistant
      Qualifications:

      NVQ Level 2 Supporting Teaching and Learning in Schools; Cache Level 3 Diploma for Early Years Workforce

    • Mrs Lucy Chenovitch

      Mrs Lucy Chenovitch

      Head of Year 5, Head of Drama and Girls' Games Teacher
      Qualifications:

      BA (Hons), PGCE

    • Mrs Rachel Lewis

      Mrs Rachel Lewis

      Science Teacher and form tutor
      Qualifications:

      MPhil (Physics), BSc Hons (Biomedical Chemistry), PGCE

    • Mrs Alice Bedwell

      Mrs Alice Bedwell

      Head of Technology and Art Teacher and form tutor
      Qualifications:

      BA (Hons), GTP, QTS, MEd

    • Mrs Rachel Nichols

      Mrs Rachel Nichols

      Middle School Teacher and form tutor
      Qualifications:

      BA (Hons), PGCE

    • Ms Diana Evans

      Ms Diana Evans

      Creative Arts teacher and form tutor
      Qualifications:

      BA (Hons), PGCE, MA

    • Ms Penny Taylor

      Ms Penny Taylor

      French Teacher and form tutor
      Qualifications:

      QTS, PGCE

    • Mrs Elena Laneri

      Mrs Elena Laneri

      Head of French and form tutor
      Qualifications:

      BSc (USA), PGCE

    • Miss Erin Jenkins

      Miss Erin Jenkins

      Resident Sports Assistant
      Qualifications:

      Sport & Exercise Level 3 Extended Diploma

    • Mrs Carron Cookson

      Mrs Carron Cookson

      Head of Science and form tutor
      Qualifications:

      BSc (Hons), PGCE, MEd CSciTeach

    • Miss Laura O'Hare

      Miss Laura O'Hare

      Head of Teaching and Learning
      Qualifications:

      BA (Hons), PG Dip. History, PGCE (CANTAB), Level 2 Mentoring Certificate, QTS, CELTA, MEd (Cantab) Primary Education ages 3-13

    • Damien Rodwell-Davies

      Damien Rodwell-Davies

      Director of Activities, Middle School teacher and form tutor
      Qualifications:

      BA (Hons), QTS

    • Tom Crowther

      Tom Crowther

      Middle School Teacher and form tutor
      Qualifications:

      iPGCE, BA (Hons) 2:1

  • Lower School
    • Mrs Samantha Robinson

      Mrs Samantha Robinson

      Head of Lower School
      Qualifications:

      BEd (Hons)

    • Mrs Christine Thomas

      Mrs Christine Thomas

      Year 4 Teacher
      Qualifications:

      BA (Hons), PGCE, QTS

      About:

      Junior Subjects (Academic Co-ordinator)
      Deputy Head of Maths (Years 1-4)

    • Mrs Sheetal Kachhela

      Mrs Sheetal Kachhela

      Year 4 Teacher
      Qualifications:

      BSc (Hons), Management Studies Graduate Teacher Programme (GTP), QTS

    • Nathan Wooding

      Nathan Wooding

      Year 4 teacher
      Qualifications:

      BA (Hons), PGCE

    • Mrs Shanna-Marie Adams

      Mrs Shanna-Marie Adams

      Year 4 Teacher and Girls' Games Teacher - ON MATERNITY LEAVE
      Qualifications:

      BA (Hons), QTS

    • Mrs Anne Choi

      Mrs Anne Choi

      Year 3 Teacher and Girls' Games Teacher
      Qualifications:

      BA (Hons), PGCE, QTS

      About:

      Deputy Head of English Years 1-4
      Year 3 teacher

    • Mrs Yvonne Rogers

      Mrs Yvonne Rogers

      Year 3 Teacher and Girls' Games Teacher
      Qualifications:

      BA (Hons), BA Teaching

    • Miss Jessica Day

      Miss Jessica Day

      Year 3 teacher
      Qualifications:

      BSc (Hons), PGCE

    • Mrs Clare Legret

      Mrs Clare Legret

      Lead Learning Assistant
      Qualifications:

      CACHE Level 3, O.A (Diploma) Awareness in Autism

    • Miss Natalie Lester

      Miss Natalie Lester

      Year 3 Learning Assistant
      Qualifications:

      NVQ Level 3 Child Care, HLTA

    • Mrs Karen Graham

      Mrs Karen Graham

      Year 4 Learning Assistant (part time)
      Qualifications:

      BA (Hons) Early Childhood and Education, NNEB

    • Alistair Eglinton

      Alistair Eglinton

      Music Teacher, Head of Lower School Music, Boys' Games Teacher and form tutor
      Qualifications:

      BMus (Hons), PGCE, QTS

    • Mrs Alice Bedwell

      Mrs Alice Bedwell

      Head of Technology and Art Teacher and form tutor
      Qualifications:

      BA (Hons), GTP, QTS, MEd

    • Miss Laura O'Hare

      Miss Laura O'Hare

      Head of Teaching and Learning
      Qualifications:

      BA (Hons), PG Dip. History, PGCE (CANTAB), Level 2 Mentoring Certificate, QTS, CELTA, MEd (Cantab) Primary Education ages 3-13

    • Mrs Samantha Green

      Mrs Samantha Green

      Year 5 Learning Assistant
      Qualifications:

      CACHE Level 3

  • Pre Prep
    • Mrs Gillian Emmerson

      Mrs Gillian Emmerson

      Head of Pre Prep
      Qualifications:

      BA (Hons), PGCE

    • Miss Rebecca Chaplin

      Miss Rebecca Chaplin

      Year 2 Teacher
      Qualifications:

      BEd, STA, CACHE Level 3

      About:

      Pre Prep Senior Leadership Team
      KS1 Curriculum Coordinator

    • Mrs Sandra Smith

      Mrs Sandra Smith

      Head of Pre-School
      Qualifications:

      Dip Child Dev, NVQ3 Level 5

      About:

      Pre Prep Senior Leadership Team
      Head of Nursery
      Early Years Co-ordinator

    • Miss Tracey Duncan

      Miss Tracey Duncan

      Year 2 Teacher
      Qualifications:

      Montessori

    • Miss Natasha Kyriacou

      Miss Natasha Kyriacou

      Year 2 Teacher
      Qualifications:

      PGCE QTS; BSc (Hons)

    • Miss Leah Steele

      Miss Leah Steele

      Year 2 Team Teacher
      Qualifications:

      BA (Hons), PGCE

    • Miss Carys Henwood

      Miss Carys Henwood

      Year 1 Teacher
      Qualifications:

      NVQ Level 3 Child Care and Early Years, BA Hons

    • Miss Abigail Treadwell-Collins

      Miss Abigail Treadwell-Collins

      Year 1 Teacher
      Qualifications:

      PGCE, QTS. BA (Hons)

    • Miss Evangeline Noorali

      Miss Evangeline Noorali

      Year 1 Teacher
    • Mrs Mabel Amankwah

      Mrs Mabel Amankwah

      Reception teacher
      Qualifications:

      BA (Hons), QTS

    • Mrs Bianca Myburgh

      Mrs Bianca Myburgh

      Reception teacher
      Qualifications:

      Bachelor of Primary Education (SA)

    • Mrs Anita Vaghji

      Mrs Anita Vaghji

      Reception Teacher
      Qualifications:

      BA Hons 2:1 degree in Education (Early Childhood Studies)

    • Miss Sarah Clarke

      Miss Sarah Clarke

      Reception Teacher
      Qualifications:

      BA Early Childhood Studies, Early Years Teacher Status (EYTS), currently studying MA in Education and Leadership

    • Mrs Mim Doughty

      Mrs Mim Doughty

      Outdoor Learning Teacher (Forest School)
      Qualifications:

      Forest School Practiioner

    • Mrs Linda Henwood

      Mrs Linda Henwood

      Year 2 Learning Assistant
      Qualifications:

      City & Guilds Learning Support Cert

    • Mrs Helen Gordon

      Mrs Helen Gordon

      Year 2 Learning Assistant
    • Mrs Lisa Aldridge

      Mrs Lisa Aldridge

      Year 1 Learning Assistant
      Qualifications:

      NVQ Level 3

    • Mrs Claire Woolnough

      Mrs Claire Woolnough

      Year 1 Learning Assistant
      Qualifications:

      Level 3 Diploma Support for Teaching & Learning

    • Mrs Mary Turberfield

      Mrs Mary Turberfield

      Year 1 Learning Assistant
      Qualifications:

      NVQ Level 3. Diploma in Child Development and Education.

    • Mrs Emma Labbett

      Mrs Emma Labbett

      Reception Learning Assistant
      Qualifications:

      NVQ Level 3

    • Miss Tracy Bridgman

      Miss Tracy Bridgman

      Reception Learning Assistant
      Qualifications:

      Cache Level 3 NVQ in Early Years Care and Education

    • Ms Lynn Wright

      Ms Lynn Wright

      Reception Learning Assistant
      Qualifications:

      NVQ Level 3

    • Miss Cassie Moore

      Miss Cassie Moore

      Pre Prep Learning Assistant
      Qualifications:

      NVQ Level 3

    • Miss Nicholle Lamptey-Senior

      Miss Nicholle Lamptey-Senior

      Pre-School Nursery Teacher
      Qualifications:

      NVQ Level 3 Children's Care, Learning & Development; Arts Foundation Degree in Early Years Care

    • Miss Carla-Anne Booth

      Miss Carla-Anne Booth

      Pre-School Learning Assistant
      Qualifications:

      Level 3 NVQ in Children's Care, Learning and Development

    • Miss Kelly Rice

      Miss Kelly Rice

      Pre-School Learning Assistant
      Qualifications:

      Care and Early Years Cache Level 3

    • Ms Shane Azad

      Ms Shane Azad

      Pre-School Learning Assistant
      Qualifications:

      NCFE CACHE Level 3 Diploma in Specialist Support for Teaching and Learning in Schools

    • Miss Stephanie Knox

      Miss Stephanie Knox

      Pre-School Learning Assistant
      Qualifications:

      National BTEC Level 3; NVQ Level 2 Apprentice Nursery Nurse

  • Boarding
    • Brian McManus

      Brian McManus

      Head of Boarding and Director of Sport
    • Miss Erin Jenkins

      Miss Erin Jenkins

      Resident Sports Assistant
      Qualifications:

      Sport & Exercise Level 3 Extended Diploma

    • Miss Dolly Grounds

      Miss Dolly Grounds

      Housemistress
    • Miss Deborah Mitchell

      Miss Deborah Mitchell

      Resident Boarding Tutor and Sports Coach
    • Kyle Howard

      Kyle Howard

      Gap Assistant
    • Cassie Wells

      Cassie Wells

      Gap Assistant
    • Poppy Brown

      Poppy Brown

      Gap Assistant
  • Sport
    • Brian McManus

      Brian McManus

      Head of Boarding and Director of Sport
    • Miss Charlotte Jennings

      Miss Charlotte Jennings

      Head of Girls' Games and form tutor
      Qualifications:

      BA (Hons), QTS

    • Miss Katharine Evans

      Miss Katharine Evans

      Girls' Games Teacher
      Qualifications:

      BA (Hons), PGCE, MA Girls’ Games

    • Robert Longman

      Robert Longman

      Games Teacher
      Qualifications:

      BEd (Hons)

    • Stephen Lloyd

      Stephen Lloyd

      Pre Prep PE Teacher and Games Teacher
    • George Thomas

      George Thomas

      PE and Games Teacher and form tutor
      Qualifications:

      BEd (Hons) Physical Education

    • Miss Erin Jenkins

      Miss Erin Jenkins

      Resident Sports Assistant
      Qualifications:

      Sport & Exercise Level 3 Extended Diploma

  • After-School Activities
    • Damien Rodwell-Davies

      Damien Rodwell-Davies

      Director of Activities, Middle School teacher and form tutor
      Qualifications:

      BA (Hons), QTS

  • Learning Success
    • Mrs Julia Try

      Mrs Julia Try

      Head of Learning Success
      Qualifications:

      Bed (Hons); OCR SpLD Dip.

    • Mrs Sally Sharp

      Mrs Sally Sharp

      Head of Wellbeing
      Qualifications:

      Diploma in Personal Performance Coaching (Distinction) and Diploma in Youth Coaching (Distinction)

      About:

      Personal Performance Coach and Youth Coach
      Mindfulness in Schools Paws.b teacher

    • Mrs Katarzyna Baxendale

      Mrs Katarzyna Baxendale

      Head of EAL (English as an Additional Language)
      Qualifications:

      BA, CELTA, IHCYLT, Montessori

    • Ms Judy Harris

      Ms Judy Harris

      Speech and Language Therapist
  • Support Staff
    • Martin Sims

      Martin Sims

      Bursar
      Qualifications:

      BA (Hons), MBA

    • Ms Emma Kruis

      Ms Emma Kruis

      Accounts Assistant
      Qualifications:

      Dip CC, AICB, CB Cert.

    • Mrs Ann Lim

      Mrs Ann Lim

      Fees Administrator
    • Dr Samantha Letters

      Dr Samantha Letters

      Librarian
      Qualifications:

      PhD (London)

    • Mrs Gill O’Sullivan

      Mrs Gill O’Sullivan

      School Nurse
      Qualifications:

      RGN

    • Mrs Mary Dootson

      Mrs Mary Dootson

      School Nurse
      Qualifications:

      BSc (Hons), RGN

    • Dr Amanda Cary

      Dr Amanda Cary

      School Doctor
    • Mrs Alexandra Evans

      Mrs Alexandra Evans

      Headmaster's Wife
      Qualifications:

      BSc (Hons), MSc, PhD

    • Mrs Pauline Daffon

      Mrs Pauline Daffon

      Admin Assistant
    • Mrs Alison Dawson

      Mrs Alison Dawson

      Executive Assistant to the Headmaster and Deputy Head, Academic
    • Mrs Joanna Morrison

      Mrs Joanna Morrison

      Marketing and Admissions Manager
      Qualifications:

      BA (Hons), AMDIS Certificate in Admissions Management (Distinction)

    • Mrs Heather Wood

      Mrs Heather Wood

      Admin and Communications Manager
    • Mrs Penny Marco

      Mrs Penny Marco

      School Receptionist
    • Ms Anne Atkins

      Ms Anne Atkins

      School Receptionist and Alumni
    • Lee Dowling

      Lee Dowling

      IT Manager
      Qualifications:

      BSc (Hons)

    • Samuel Coleman

      Samuel Coleman

      IT Technician
    • Miss Joanne Wildman

      Miss Joanne Wildman

      Breaktime Supervisor
    • Mrs Sue Maughan

      Mrs Sue Maughan

      Alumni Relations and Development Manager
  • Maintenance and Grounds Staff
    • Martin King

      Martin King

      Head of Maintenance
    • Martin Keane

      Martin Keane

      Maintenance support
    • David Whitehead

      David Whitehead

      Head of Grounds